Scoops, Spoons, and Spatulas
Tools designed to scrape, manipulate, chop, or transfer materials; products are available in several sizes, material compositions, etc.
Scoops, spoons, and spatulas help with mixing, scraping, and other tasks related to transferring materials and samples from one place to another.
These tools are used to transfer samples or chemicals from their original containers to weighing paper, weighing boats, weighing bottles, weighing funnels, or other vessels or containers for weighing.
Reusable products are typically made of stainless steel, which is resistant to heat and cold, acids, bases, solvents, and other chemicals. Metal products may also have permanent or removable wooden or polymer handles and may also be coated in PTFE or plastic for greater non-reactivity. Types of stainless steel spatulas include:
- Microspatulas: Thin, pointed ends help to transfer materials to small tubes or microplates
- Trough-shaped spatulas: Usually have one rounded and one pointed end; can be used to dislodge or loosen materials in a container
- Double-ended spatulas: May have ends of equal or slightly different sizes and shapes
- One flat and one bent end
- One rounded and one tapered end
- One rounded and one scoop or spoon-shaped end
Disposable plastic and paper products are also available. They can help eliminate the potential for cross-contamination that may occur with poorly cleaned reusable spatulas. Disposable products are also ideal for performing lyophilization or handling lyophilized products.
Some products have a V-shape and a pointed end. These are used to pierce paper or plastic wrapping to collect samples of a product or food material for pre-production or post-production quality control testing.
- (3)
- (24)
- (1)
- (3)
- (15)
- (14)
- (1)
- (14)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (82)
- (5)
- (79)
- (6)
- (6)
- (3)
- (1)
- (122)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (5)
- (5)
- (1)
- (2)
- (223)
- (151)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (4)
- (11)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (20)
- (1)
- (1)
- (6)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (11)
- (3)
- (8)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (8)
- (3)
- (1)
- (6)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (18)
- (11)
- (4)
- (1)
- (4)
- (13)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (7)
- (2)
- (9)
- (2)
- (11)
- (13)
- (2)
- (1)
- (4)
- (3)
- (6)
- (1)
- (2)
- (8)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Bel-Art™ Sterileware™ Pharma Scoops
Ideal for both production work and laboratory use, Pharma Scoops are used by pharmaceutical, food, cosmetic, and chemical companies.
| Product Type | Scoop |
|---|---|
| Color | Red |
| Material | High-impact Polystyrene (FDA Grade) |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Bel-Art™ Sterileware™ Upright Handle Ladles
Available in blue or white to allow for effective sample contrast, these sterile ladles are useful for sampling liquids and creams.
| Length (Metric) | 26 cm |
|---|---|
| Product Type | Ladle |
| Capacity (Metric) | 50 mL |
| Quantity | 40/Pk. |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Bel-Art™ Fluo-Kem™ Teflon™ FEP Coated Aluminum Scoops
Aluminum scoop with anti-stick, corrosion resistant brown Fluo-Kem™ Teflon™ coating containing FEP.
| Product Type | Scoop |
|---|---|
| Material | Aluminum |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | Fluo-Kem Teflon FEP coated |
Bel-Art™ Samplit™ Scoop and Container System
Incorporates a sturdy sampling scoop that threads into a dedicated leakproof 190 mL (6.5oz) container ensuring safe and efficient isolation of material.
| Capacity (English) | 6.5 oz. |
|---|---|
| Color | White |
| Capacity (Metric) | 190 mL |
| Handle Type | Ribbed |
| Material | Polystyrene |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Bel-Art™ EcoTensil™ Compostable Paper Sampling Spoon, Uncoated
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
100% Compostable and Recyclable Sampling Spoon
Bel-Art™ Earth Friendly 1001 Sticks
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Lessen environmental impact with polylactic acid (PLA) resin sampling sticks
| Shape | Blunt End |
|---|---|
| Length (Metric) | 14.6 cm |
| Width (English) | 0.75 in. |
| Product Type | Earth-Friendly™ Sampling Stick |
| Length (English) | 5.75 in. |
| Material | PLA Resin |
| Certifications/Compliance | FDA |
| For Use With (Application) | Suitable for mixing samples, handling capsules, scraping containers or positioning solid samples for examination |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Width (Metric) | 1.9 cm |
| Sterility | Non-sterile |
| Dimensions (L x W) | 5.75 x 0.75 in. (14.6 x 1.9 cm) |
Bel-Art™ Stainless-Steel Spoons
Double-ended spoons offer two bowl sizes for convenient sample handling
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Product Type | Spoon |
| Color | Silver |
| Material | Stainless Steel |
| Autoclavable | Autoclavable |
Bel-Art™ SP Scienceware™ Micro Spoon and Spatula Sampling Set
Includes six different, small-size, double-ended tools and tweezers for accurate handling of small quantities. Bel Art™ SP Scienceware™ Micro Spoon and Spatula Sampling Set are polished stainless steel for long life and easy cleaning and can be steam autoclaved at 121ºC (250ºF)
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Length (Metric) | 17 cm |
| Product Type | Balance Spoon |
| Capacity (Metric) | 1 mL |
| Length (English) | 6.7 in. |
| For Use With (Application) | Designed to transfer small quantities of material |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Product Type | Scoop |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Autoclavable | Autoclavable |
Bel-Art™ Sterileware Triangular Scraper
Sterile, plastic scrapers are perfect for cutting, cleaning and general scraping
Bel-Art™ Sterileware™ Cupped Powder Spatulas
Available in both white and blue, these sterile spatulas are ideal for surface and general sampling of powders
| Shape | Pointed End |
|---|---|
| Width (Metric) Blade | 1.8 cm |
| Quantity | 100 Pk. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| For Use With (Equipment) | Weighing dish or weighing boat or container |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Bel-Art™ Sterileware™ Economy Sample Spoons
Molded high-impact polystyrene for durability and stiffness. Ideal for retrieving small, specific volume samples of powders or liquids.
| Product Type | Spoon |
|---|---|
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Bel-Art™ Sterileware™ Double Bagged Long Handle Sampling Spoons
Minimizing contamination of small sample collection.
| Length (Metric) | 17.8 cm |
|---|---|
| Product Type | Spoon |
| Color | White |
| Length (English) | 7 in. |
| Handle Type | Long-handled |
| Material | High-impact Polystyrene (FDA Grade) |
| Certifications/Compliance | Certificate of Processing for Sterilization |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Sterile |